Melen Şarapları

Trakya Bağ Rotası Projesi

Trakya Turizm İşletmecileri Derneği (TTİD), Trakya Kalkınma Ajansı'nın ve bölgenin 12 butik üreticisinin desteği ile 'Trakya Bağ Rotası Projesi'ni yürütmektedir. Temmuz 2013'te başlayan projenin amacı; Tarihi bağ yollarına sahip olan ve bu kültürel birikimi bugün daha da geliştirerek sürdüren Trakya'yı bir eno ve gastronomi turizmi bölgesi olarak tanıtmaktır. Proje, bölgeyi ziyaret etmek isteyenlere, dört bağ rotası ve bu bağ rotalarının çevresinde yer alan turizm aktiviteleri konusunda bilgi vermeyi, onlara rehberlik etmeyi amaçlamaktadır. Melenwinery

Ana yoldan uzaklaşıp yeni yerler keşfetmeyi tercih eden gezginler için Trakya'nın bağları, üreticilerle tanışmak, toprakla temas etmek, oradaki üretimin bir parçası olmak, yeni lezzetler keşfetmek, bu doğal lezzetleri yerinde tatmak ve köy hayatını deneyimlemek için keyifli bir fırsat sunmaktadır. Bu keyif, bağların çevresindeki tarihi mekanlar, kültürel aktiviteler ve doğal güzellikler ile daha da zenginleşmektedir.

Trakya Bağ Rotaları ve Bu Rotalarda Yer Alan Bağlar

Tekirdağ Rotası; Umurbey Bağları, Chateau Nuzun Bağları, Barel Bağları, Barbare Bağları
Şarköy Rotası; Melen Bağları, Gülor Bağları, Chateau Kalpak Bağları
Gelibolu Rotası; Gali Bağları, Suvla Bağları
Kırklareli Rotası: Arcadia Bağları, Chamlija Bağları, Vino Dessera Bağları

NEDEN TRAKYA BAĞ ROTASI?

• İstanbul'dan çıktıktan bir buçuk – iki saat sonra Trakya'nın bağlarına ulaşabilirsiniz. Hangi mevsimde giderseniz gidin, bağlara giden yolların kendisi bile sizi dinlendirmeye yetecektir.
• Trakya Bağ Rotası ziyaretçilerine günübirlik veya konaklamalı alternatif gezi programları sunmaktadır.
• Bağlara yapılan geziler size gittiğiniz yerle iletişim kurma olanağı sağlar. Bu geziler sırasında üreticilerle tanışma, oradaki üretim hakkında bilgi edinme olanağına sahip olursunuz. Böylece gezdiğiniz yere dair çok daha zengin anılarla ayrılırsınız.
• Bağlarda ve/veya bağların çevresinde sizlere özel hazırlanmış menülerle Trakya'nın zengin mutfak kültürüyle tanışma fırsatı bulabilirsiniz.
Melenwinery • Toprakla temas eder, bağların içinde bütün gün keyifli zaman geçirebilirsiniz.
• Kırklareli ve Şarköy'deki çok özel parkurlarda yürüyüş yapabilir, manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Dağların ve ormanların içinde tarihin izini sürebilirsiniz.
• Uçmakdere'de yamaç paraşütü, Şarköy'de sörf gibi farklı aktivitelere katılabilirsiniz.
• Gelibolu Rotasında Saroz'da ve Şarköy Rotasında Gaziköy ve Uçmakdere'de dalış yapabilirsiniz.
• Bağ rotalarında gezerken Traklar'ın, Bizans'ın, Osmanlı'nın izlerini takip edebilir, tarihi mekanları keşfedebilirsiniz.
• Trakya'nın farklı lezzetlerini tanıma, üretildikleri yerde tatma ve satın alma olanağı bulabilirsiniz. Peynir imalathanelerini ziyaret edebilir, Trakya'nın çok zengin peynir kültürüyle tanışabilirsiniz. Köylerde zeytin, zeytinyağı, keçi peyniri, köy ekmeği, köy yumurtası, pekmez, bal gibi bölgeye özgü doğal lezzetlere ulaşabilirsiniz. Ziyaret edeceğiniz bağlar sizlere bu konuda rehberlik etmektedir.

PROJENİN FAALİYETLERİ;

Proje, Trakya'nın saklı güzelliklerine seyahat etmek isteyen gastronomi meraklılarına, çevredeki doğal ve kültürel güzellikleri, yapılabilecek aktiviteleri, keşfedilmeyi bekleyen saklı köşeleri de içeren farklı ve kapsamlı bir rehber sunacaktır. Bu amaçla bir tanıtım kitabı ve harita hazırlanmaktadır. Web sitesi ise çok yakında www.trakyabagrotasi.com adresinde hizmete girecektir.


Web tasarım entegresoft