Melen Şarapları

St.Ioannis Theologos Manastırı

Melenwinery Geleceğe Yönelik Projelerimizden Biri

Çetintaş ailesinin Trakya’daki geçmişi 500 yıl önce Konya civarından Rumeli’ye getirilen Türk beylerine dayanıyor. O dönemde şimdiki adı Güzelköy olan Melen’e yerleşen aile için bölgenin tarihi ve kültürel değerleri aynı zamanda kendi tarihini ifade ediyor.

Ganohora olarak anılan ve tarihi 1.Yüzyıla kadar uzanan yerleşim, ortaçağda kiliseleri ve manastırlarıyla Hıristiyan alemi için önemli dini merkezlerden biri olduğu biliniyor. Kaynaklar, Ganohora'da geçmişte 6 manastırın faaliyette olduğunu gösteriyor. Çoğu artık yok olmuş olan bu manastırlardan birinin bulunduğu arazi 1955 yılında Hazine tarafından satışa çıkarılınca Çetintaş ailesi tarafından alınıyor. Adı 'St. İoannis Theologos olan bu manastır, bölgedeki manastırlar içinde günümüze ulaşan tek kalıntı olma özelliğine sahip. Papaz Dionysuis (doğum adı ; Kalafatis) tarafından 1865 yılında yapılan manastırın inşaatı 49 yılda tamamlanıyor. 1865'de yapılan bu manastır, daha önceki bir Bizans manastırının kalıntıları üzerine inşa ediliyor. Yapım tarihi tam olarak bilinmeyen Bizans manastırının ise İstanbul alınmadan önce yapılmış olduğu tahmin ediliyor. Bu arazinin Bizans manastırından da önce mezarlık olarak kullanıldığı biliniyor. Mezarlık 5.ve 6. yüzyıla tarihleniyor. (Bu bilgiler Patrikhane'den alınan Eklisiastiki Alithia dergilerinden derlenmiştir.)

Melenwinery

Ailenin manastırla ilgili özel bir anısı da bulunuyor. 1920'lerin başında bölgeye hakim olmaya çalışan çetelerden birinin Çetintaş ailesinin Melen'deki evine saldıracakları haberi geliyor. Dede Ahmet Çetintaş, ailesini alıp en güvenlikli yer diye düşündüğü St. Ioannis Theologos Manastırı'na götürüyor. Başrahip, zor durumda olan aileyi kabul ediyor ve manastırda saklanmalarına izin veriyor. O gece ev tümüyle yağmalanıyor ancak aile kurtuluyor. Bu anı, Hüseyin Çetintaş'ın satışa çıkartıldığında manastırın bulunduğu araziyi almasının ana nedenlerinden biri oluyor.

Melen Şarapçılık olarak gelecekteki hedeflerimizden biri, bağlarımızın içinde yer alan bu manastır kalıntısını restore ederek tekrar kazanmak.


Web tasarım entegresoft