Melen Şarapları

Melen Manastır Bağı

Marmara Denizi'nin kuzey sahilinde Hoşköy'deyiz. Arkamızdaki dağlar Akdeniz ikliminin sınırı, karşımızda Marmara, Avşa, Ekinlik ve Hayırsız Ada...

Geçmişte Ganohora olarak anılan bu bölgede, bağcılık ve şarapçılık kültürü, antik çağdan beri devam ediyor. Manastırlarıyla ünlü Ganohora'nın şarapları, yine burada yapılan amforalarla Mısır'dan Rusya'ya kadar çok geniş bir coğrafyaya gönderiliyor.

Bugün bu manastırlardan sadece biri ayakta; Melen Bağları içerisinde yer alan St. İoannis Manastırı. Çamura ruh veren çömlek ustaları misali Melen'in emeğiyle yeşeren bağlar, bu kadim yapının da eski günlerdeki gibi giyinip kuşanmasına sebep oldu.

Melenwinery

Hoşköy'ün denize bakan rüzgarlı yamaçlarında yer alan bağ, sırtını Ganohora'nın 945 metreye ulaşan dağlarına yaslar. Denize 600 metre mesafede, 200 metre yüksekliktedir. Bu yüzden gündüzleri çok sıcak, geceleri soğuk ve rüzgarlıdır. Manastır'ın taşlı, çakıllı, kuru toprağındaki modern bağlar, dört ana üzüm çeşidinin dörder asil klonuyla kuruldu. 150 dönümlük bağda, Cabernet Sauvignon, Merlot, Tempranillo ve Şiraz yer alıyor. En iyi üzümü vermesi için sık dikim yapılarak, az ve kaliteli üzüme zorlanan bağdaki her bir omcadan yılda sadece 1 kg üzüm alınıyor, bu da bir şişe şaraba karşılık geliyor.


Web tasarım entegresoft