Melen Şarapları

Hikayemiz

Asmanın kökleri, toprağın kalbine ne kadar inerse, yeni gelen sürgünler de o kadar güçlü olacaktır.

Melenwinery Aile tarihimizde şarap üretiminin yer almaya başlaması, Cumhuriyet'ten önceki yıllara dayanmaktadır. Dedemiz, arkadaşlarının bildiği adıyla ‘Matyoz Ahmet' bugün halen kullandığımız tarihi şaraphanemizin temellerini atan kişidir.

Şaraphanenin kurulduğu Hoşköy, Osmanlılar döneminde Rum ve Müslüman Türk nüfusun beraber yaşadığı bir bölgeydi. Matyoz Ahmet, Rum arkadaşı Şimo ile birlikte bu toprakların geleneğini işlerine taşırlar. Dostluklarını ve iş ortaklıklarını şaraphanede sürdürürler. Rakı üretimiyle yola çıkan bu iki arkadaş, Milli Mücadele'den sonra yaşanan nüfus mübadelesiyle ayrılmak zorunda kalırlar.

Melenwinery

Cumhuriyet'in ilanından sonra rakı üretimi Tekel'in kontrolüne geçer. Bunun üzerine Çetintaş Ailesi, şarap üretimine başlar.

İlerleyen yıllarda Ahmet Çetintaş'ın oğlu, Hüseyin Çetintaş, İstanbul'daki üniversite eğitimini tamamlayıp üretimin başına geçer. Meraklı ve araştırmayı seven kişiliği, üretimin kalitesine ciddi katkılarda bulunacaktır.

Şiraz ve Oğuz BağdaBu çok renkli, kokular ve tatlarla zengin hayatın içine doğan çocuklar da şarapçılıktan uzak kalamazlar. Hüseyin Bey'in oğlu Cem Çetintaş, üniversite eğitiminden sonra babasından bayrağı devralır. Şişelemeye geçerek,‘ Melen' markasıyla yeni bir dönem başlatır.

Bugün, geçmiş kuşakların tecrübesini enerjimizle birleştirip, en iyi bildiğimiz işi yapmaya devam ediyoruz. Yeni sürgünlerimiz yetişene kadar.?


Web tasarım entegresoft